7 Haziran 2014 Cumartesi

Beklerken

Beklemek ne güzel sevdiklerini,umut dolu çağrışımlarla.Arkadaşlarım gelecek ya işte onları bekliyorum,hazırlıklar tamamlandı.Yıllar önce de beklerdik birbirimizi endişeyle.1980 öncesi anarşi ve kaos ortamında gittiğimiz okulda kim geldi,kim gelmedi birbirimizden teyid ederek beklerdik.Son sınıfta üç ay eğitimimiz kesildiğinde boş durmadık.Aynı mahalle,aynı apartmanda yaşıyorduk zaten.Okula gitmediğimiz zamanlarda bizim evde toplanırdık çoğunlukla,çünkü evimizde büyükler olmazdı gündüz.En sevdiğimiz yemek makarnaydı iyi pişirirdik.Bir gün bir koli narı yer sofrasında yedik bitirdik narlar şiir oldu .
Bu gün bu kızların her biri yaprak savrukluğunda hayat nehrinde karşıya geçmek için kulaç atıyorlar.Az kaldı bir kaç kulaç belki de...
Şiire gelince onlar yazdıklarını,hayallerini ve gençliklerini şiirlerde bıraktılar,yüzmek nehirde zordu nefes almaya çalışarak.
Yukarıdaki satırları yazarken zil çaldı ve yarım bırakmak zorunda kaldım.Yeniden yazabildiğim kadar tamamlamaya çalışacağım.
Dün kızımın mezuniyeti vardı.Gidemedim.Onu cübbe ve keple görmek duygulandırdı.Onurlandırdı.Çocuklarımla gurur duyuyorum.
Her şey çok yakın,söylenmiyor işte.Sadece aklından geçirip gidiyorsun.Ne yazacaktım  buraya.
tuana
 ilk yağmur damlası
kalbime düşen
ellerim
bıraktığın yerde
haiku toplar
(ellerinde)
Kızımın adı Tuana değil.Kızım gelinciklere benzemişti ve haziran kokuyordu burcu burcu.
Usumda gelincik kızım,ellerimde çaydanlık ve otomatikleşen hareketler,ocağın düğmesine bas yarım ateşe al,ısıtıcıdan suyu çaydanlığa dök çayı demle.Tabakları taşı.Bulaşık makinası üç kez doldu boşaldı bu gün.
peynir rendesi
anlatır mısın bana
nasıl kıyarsın
Arkadaşlarımla olan sohbet çok güzeldi.Kırk yıldır konuşur dururuz ay da bir kez bir kaç saat.Konularımız hiç bitmez.Öğrenciyken ders,defter ve siyasi olaylardı.Sonra üniversite ve girilen işler oldu konumuz.Evlendik kocalarımızı çekiştirmeye başladık.Çocuklarımız oldu o hayatımızı adadıklarımız.Yollarına kurban olduğumuz pamuk şekerleri rengarenk,kızlı oğlanlı.Gençliğimiz,geleceğimiz.
Hayat nehri demiştim ya biraz önce,yüzmeye devam ediyoruz değişik öykülerde.Kiminde kalp var,kiminde tansiyon.
Şaka ya yok öyle şeyler ,umarım sağlıklı yaşlar alırız birlikte.
Bir gün daha bitmek üzere.Gün ikindiden akşama döner,gözlerin okur o şarkıyı'Bir akşamdan bir akşama'sana yazma sözü verdim,defter arkadaşım,hediyesi kendime.Yeni pencerelerden bakmaya çalışıyorum dünyaya her gün seninle.
İçindekiler
taşıyor kalemden sayfalara
bir dem
masa örtüsü
kese kağıdında dizeler
yağ lekeleri de var
bu bir rüya uyanık görülen...
yeni yazı çalışmalarında görüşmek dileğiyle,sevgiler...
Yalanzaman(Pınar Atay)