12 Haziran 2014 Perşembe

biriktirmek

Yine mi zincirler sevgili defter,
Ya bakın şiir yazmayacağım diyorum öykülere yer açmalıyım diyorum. Zicirleri kırıyorum kırmak istiyorum,tek tek biriktirmek istiyorum zincir parçalarını avuç dolusu ,ne işime yarayacaksa.Zinciri kırmamayı öğreniyorum bir de.Yok şiirsiz olmayacak siz bana zincir dedikçe ben şiir yazmaya devam edeceğim anlaşılan.

Biz miydik

Söyle şair söyle zinciri kıranı
Kaybettiğimizi sandığımız anda kendimizi
Biz miydik
Kovulan
Ona sığındığımız her andan

Bir gidip gelen
Kader çizgisinde oyun oynayan
Şaşıran bazen
Bazen aklın yolunda duran

Sana verilen en az iradeyle çırpınan

Söyle şair söyle
Biz miydik
Yana yana ağlayan

Biz miydik
Öncesizlik kalıbında söz veren...Pınar Atay/Kasım düşü 2011

Eskilerden Kasım Düşü'nden merhabalar...

Yine kapı zili susmuyor,telefonlar susumuyor.Neyse ki bu gün 2 fincan kahveyle güne başladım.Vera Bilge uyumuyor,uyumaya direniyor.Yoksa fincan tabağından içitiği kahveler mi kaçırıyor uykusunu.

Ne anlatmıştınız bambu ağacının yetişmesini.Sabır ve emekle birlikte.Bambu deyince aklıma ilk gelen Haiku ustası Başo'nun bir yazısı gelir.Kendisinin mahlası da yaprak muzu.Yaprak muzu Japonya da yetişen bir ağaç cinsiymiş meyve vermeyen.
"Çam ağacını bilmek/anlamak için çam ağacına,bambuyı bilmek/anlamak için bambuya git.Bunu yaparken sürekli kendinle meşgül olma alışkanlığını bir kenara bırakmalısın.İlgilendiğin nesneyle bütünleştiğin-nesnenin içinde saklı parıltıyı görebilecek kadar derinine daldığın zaman-haiku kendiliğinden ortaya çıkar.Yazdığın şiir ne kadar iyi ifade edilmiş olursa olsun,nesneyle benliğin birbirinden ayrıysa,şiirin gerçek haiku değil,sadece özenti ürünüdür."(Basho)
yazılarda da/yaptığımız her işte de böyle değil midir bütünleşmediğimiz sürece yapmacılıktan öteye gidemeyen davranış biçimleri.Yıllarca aradığım cümlelerdi Başho ustanın anlatıları,geç tanıdım ama iyi ki de tanıdım.Yollarımız kesiştiği için mutluyum.
Bu gün kandil telefonlar ondan susmuyor.Bilgeyse kelebek düşleri(Başo) haiku kitabımı yemekle meşgul. Allahtan kapağından başladı da sayfaları zarar görmedi.
Zincir parçalarını topluyorum tek tek,saymadım kaç kez ara verdiğimi.Yazılar biriktiyorum,şiirler bir de, öykü için.Bu gidişle haiku olmak da var yolda.
Biriktirdiğim notlarımdan bir kaç şey paylaşarak bitirmek istiyorum sevgili dostlar.
1-O na giden sayısız yol vardır,en kısası aşk ile gidilen yoldur.
2-Çarelerin bittiği yerde hep o vardır.
3-Kibirliye karşı kibir o kişiye sadakadır
4-Bağışlanmak isitiyorsanız önce siz bağışlayın
Notlar bilge kişilerden bizzat yazılarak alınmıştır.Yani alıntıdır...
Berat kandiliniz kutlu olsun.
Yarın görüşmek üzere,sevgiler...
Yalanzaman(Pınar Atay)