21 Haziran 2014 Cumartesi

Ev çıkarma zamanı

Günaydınlar,
Bu sabah da erken uyandım ve kendimde yazmak için güç bulabilseydim eğer.üç saat yazardım durmadan.Ne alrm ne başaka bir şeye ihtiyacım vardı.Rutine doğru adım adım geldik sanırım.
Bizim burada yaz temizlikleri başladı.Halı ve yün yıkamalar,duvar,cam kapı silme mevsimi efendim.Bütün bu işler için yardımcı kadın bulunmaz bu mevsimde.Üstelik ramazan gelmeden bitmeli ki,oruçluyken iş yapılmaz,yaptırılmaz.İnsanlara eziyet olmasın diye.Hanımefendi böyle söyledi.Bir hafta sonra yaylaya gidecek zaten.Gitmeden temizlik işlerinin bitmesi gerekli.
Dün yine bir sınav vardı,hayat sınavının ilk ve en ağır bölümü.Ev kalabalık yine.Şimdi Sevgili Fev usta okurken gülümsüyordur.Kalabalık dağılmadı mı diye.Bizim Yüceli sınava yolladık anne ve babasıyla.Yardımcımız da geldi bu arada.Güzel bir kahvaltı falan derken salondan giriştik temizliğe.Hanımefendi bir gün öncesinden perdeleri yıkamakla işe başlamıştı bile. Allahım bana mı öyle geliyor yoksa temizlik mevsimi açıldı ondan mı evdeki eşyalar kokuyor imdat.
Kahvaltı masasını toplamak üzereydim ki benim alarmlar kapıyı tıklattı.Bu evde alrmdan çok ne var ki sevgili defter.Boy boy seç beğen al.Büyüklü küçüklü.Seksen ve bir aralığında hangisini isterseniz.Kulaklar da alışmış bizim rutin işler gibi.Algılamıyor sesleri.
Dün bitti bitmesine de işler bitmedi,bu gün devam, başka bir kızımız geldi.Bu kez hedef oturma odası.Cam kapı duvar.Bendeniz cennet kuşuna da kitaplığı döküp düzeltmek kaldı ha bir de mutfak dolaplarının içine örtü almaya pazara gideceğim.Örtüleri istediğim ölçülerde kesip terziye overlok yaptırmaya  vereceğim,sonra o örtüleri dolap içlerine yerleştirmek adına mutfağı dökeceğim.Hanımefendinin günlerdir aradağı ekmek bıçağını buldum müjdeler olsun hepimize.Bıçağın biri tarafından alındığını iddia ettiyse de hanımefendi bu görüşü tarafımdan çok da kabul görmemişti zaten.
Ev çıkarma bizim buradaki temizlik zamanının adıdır.Önceleri temizlik yapılırken bütün ev eşyaları hayada yani evin bahçesine çıkarılır odalar duvar ve tavanlardan başlanarak hortumla yıkanırdı.Zannederdim ki duvarlara birileri bir şey yapıyor,çocukluk zanları değişime uğramadan bu güne gelmiş hayret. Neyse ki hortumu balkonda kullanıyoruz artık.Öyle büyük bahçeli evlerimiz de yok.
Hanımefendiyi kızdırmayalım ve kaldığımız yerden devam edelim ev çıkarmaya.Yarın temiz ve güzel kokan bir odadan yazacağım sizlere ...
Görüşmek üzere hep o sevgimle...
Pınar Atay

Peçiç Partileri

Toplanırdı mahalleli teyzeler her gün bizim hayatta. Kimi gergef te Antep işi, kimi elinde tığı sabun bezi, terziydi Zülal teyze elinde dikişi. Hem işlerini yaparlardı hem de dedikodu. Hayatda kocaman bir havuz vardı, yuvarlak üç katlı fıskiyeleri ve içinde kırmızı balıklar oynaşan güzel bir havuzdu bu. Havuzun etrafında ki kilimlerde yer sofraları serilmiş uzunca. Komşular yağlı köfte yapacak belli ki, çocuğuz ya ne de güzel kokar köfte, leğenlerde simit yığını, soğanla biber salçası verir tadını. Güle oynaya afiyetle yapılır köfte sıkımları yanında buz gibi ayranı. Yemek faslı bitti artık hadi hanımlar peçice oturmalı, Peçiç bohçası aceleyle getirilir, hemen dökülür yere tahtadan taşları, at boncukları, aman Zülal teyze pek heyecanlı ya Hattuça ne demeli? Peçiç deyince kırılıyor dizleri. Hemen oluşturuluyor ikişer kişilik gruplar, sonra ütülen ne ceza alacak onun çabasında komşular. Boncuklar avuçlarda sallanarak atılıyor yere,büyük atan başlayacak oyuna.on iki,yirmi beşle dikilecek tek tek taşlar.Küçük sayı geliyor her zaman,başlanamıyor oyuna.On iki sesleriyle çınladı her yan Hattuça övgüler geldi ortaklardan.İki, on ikiyle taşları dikmişti Hattuç, o da ne üç on iki oldu çek taşları abla.Üç on iki de yanarsın,tekrar oyuna başlarsın.On iki,yirmi beş geç gelir,üç tanesi seni bitirir.Bağlamazsan taşları,kırarlar hemen başları.On iki beklerken iki gelir, üç gelse gireceğim içeri. Acele etme Zülal teyze, bağlamış bekliyorsun taşları,önüne düşecek şimdi Hattuç,kovalayacaksın onu,yirmi beşten vazgeçip,kıracaksın penk le taşları.Altıyla,sekiz gelirse de güzel olur,bir an önce kaçarsın,içeride beklersin.İkiye kızmayın komşular,üç te karar yürür taşlar.Dört gelirse ya kaçarsın,ya da önündeki taşı kovalarsın. Aman girdi taşlar içeriye, on iki nin penk iyle düştü taşlar gubura. Çıkmak için bekle on ikiyi Zülalim, Hattuç a iki gelirse, hamam parası atacak bilesin. Peçiç partileri hiç bitmez saatlerce oynanır,doyulmaz tadına,ütülenler çıkamaz cezalardan.Bedir ustadan gelir kaymaklı dondurmalar,cezalıdır Zülalim ne olur bir el daha oynayalım.