11 Haziran 2014 Çarşamba

İstemek belki de...

Selamlar,
Ailenizin yazıcısı geldi.İtinayla yazı yazılır,fazlalıklar çıkartılır,demlendirilir.Demli yazılar var elimizde.
Tavukları pişirmişem Hacıyı da çarşıya göndermişem. Bu bir şarkıymış sevgili dostlar sabahtan beri bizim Yücel söyleyip oynuyor.Çocuk şaşırdı sınava girecek ya.Ne yaptığını bilmiyor.
Bakın bu yazıyı yazdım yazdım şu anda,yazamazsam sarkacak yine gecenin geç saatlerine.Vera Bilge de uyandı.Oh kebab bizim işler.
Kebab demişken dünki içli köfte maceramızı anlatmaya geçmeden derken Desen hanım yanıma geldi ve içli köfteleri poşetlememiz gerektiğini söyledi.
Dün karışmadım içli köfte yapımına,bir arkadaş geldi yardıma Desen hanıma.Zorlanıyorum artık bu tür yemekleri yaparken.Kollarım yoruluyor,beynimde yazılar uçuşuyor .Misafir hanım köfte yoğurma aşamasından yapımına kadar 'Pınar abla olmuş mu,bir baksan,bir tatsan'deyip durdu.Ya arkadaş yapın işte nasıl yapıyorsanız.Dönüp bakmadım bile gecenin o saatinde,koşmak istiyorum biran önce uçanları yakalamak için,insanlar köfte deyip duruyorlar.Artırmışlar biraz köfteden, onları arap kızı köftesi yapacağım akşama.
Zeynep bu gün annesiyle takılmak istedi ve iş yerine birlikte gittiler.Dün Zeynep, Bilgeyle birlikte çatışmada kalan çocuğu kurtarma oyunu oynadı.Oyunun adı çok ilginç geldi.Bilge çatışma ortasında kalan bir çocuk ve Zeynep onu kurtarmak isteyen bir polis.Elinde nörf tabancası kapıları siper alarak rast gele savuruyor ve bir yandan da çocuğa 'gel korkma' diye telkinler veriyor. Bu ne yaman çelişkidir Elvan'ım gitmiş,çömertim mor menekşe olmuş biber gazı fişeğinde, diğerleri de öyle.Orta doğu da gamzesinde kurşun izi kalan çocuklar ya.(Çocuklar ağlamasın,şeker de yiyebilsinler..Alıntı)Gülümseyemedim bile Zeynep'e. Günümüzdeki çocuk oyunları da gündemle birlikte değişkenlik gösteriyor.Biz seksek oynardık,hakeke,yedi bardak anne saat kaç oynardık,çocukça coçuk gibi.Suriyeli çocukların dilencilik yaptığını,yaptırıldığına Kilis' te şahit oldum.Kömür kokulu babalar yitti gitti çıkmaz dehlizlerde,çocuklar öksüz kaldı.Bayrağımızı indirdiler,çocuklarımızı dağa kaçırdılar ve daha başka bir sürü şey.Nasıl bir çözüm olacaksa biran önce olmalı bu savaş bitmeli.Çocuklarımız çocukça oyunlar oynamalı.
Kucağımda Bilge,parmaklarım klavyede.Gözlerine baktığımda,dünyanın gözleri oldu çocuk gözleri.Işıltılı,bıdı bıdı dilleri.Yaraysa bu yara,acıysa bu acı işte.Aşk acısı çekip te 'Allah belanı versin Leyla' yazmak kolay elbette.Öldüm bittim bu aşk beni süründürdü yazmak ta değil mesele.İnsanlar ölüyor memlekette. Gençlerlerimiz,gençlerimize kırdırılıyor.Görmezden gelerek bütün bunları hacıyı çarşıya yolluyoruz.
Ne yazacağımı unutuyorum bazen.Strateji böyle mi yazılıyordu.Yanlışsa düzeltin lütfen,yabancı sözcüklerden çok anlamam.Yazmak için uygun zaman arardım on gün öncesine kadar.Şimdi ne yazdığıma bakmadan deli deli yazıp duruyorum.Yok zamanı yokmuş meğer onu anladım defterimin sayesinde.Geldiler mi,senin için en uygun ve en kısa sürede defterini açıp yazacaksın.Yazılmışlar yaşamışlıklar dünler ilk sayfalarda kaldı,beyaz  ve kalbiniz kadar temiz boş sayfalarsa geleceğimize ayrıldı.Geleceğimizin tertemiz,barış dolu olması dileğimle....
Yalanzaman(Pınar Atay)