10 Haziran 2014 Salı

paylaşmak,anlaşılmak...

Yalnız ve acı çeken yazar imajından kurtulmaya bakın ve işinizi daha da zorlaştırmayın
Natalie Goldberg

Ne güzel söylemiş Natalie goldberg.
Geç kaldım bu gün.
Güzellikler paylaşıldıkça çoğalır,hüzünler se paylaşıldıkça azalır.Ya kıskançlık,hırs, kin ve yaralama, nasıl  azalır bilen varsa söylesin lütfen.
Son günlerde kimse kimseyi beğenmez oldu.Yazım dünyasında da bir şair bir şairi beğenmez,bir yazar bir yazarı beğenmez.Birbirleri hakkında atıp tutup sonra,hiç bir şey söylememiş gibi selamlaşır ve kucaklaşırlar.Yazılanların,yapılanların eleştirisi elbette yapılmalıdır.'O da ressam mı,yada yazar mı,şair mi'diye konuşmadan mertçe 'senin yazında,resminde,şiirin de her ne iş ise şunlar şunlar hatalı,olmamış,yeniden yaz/yap'diyebilmeli insanlar.
Hani günlerde dedikodu yapılır ya,işte böyle bir şey yapılan işin,kişinin ardından konuşmak.Varsa bir bildiğin çık konuş,yalanlarınla insanlara zarar verme.
Çok azarlandığımı bilirim,yazılarım için ustalardan.İnanın hiç de kızmadım şimdiye kadar.Paylaşmak dedikodu,yalan ve iftiraysa kalsın ben almıyorum,paylaşmıyorum.Aileler elbette gurur duyar,merak ederler bizim yazar/şair/ressam yada bizim kız,bizim oğlan ne yazmış diye.Bu gün ressamları da çok andım nedendir bilmem.
Arabesk yazılar yazmayı beceremedim nedense.Nerede bir acılı adana var insanlar onun ardından gidiyor,alkışlıyor,paylaşıyor, aaa bir de bakmışsınız ki o kişi kendini gökyüzünde bir yerlerde görmeye başlamış.Bana da dedikodu yapıyorsun diyebilirsiniz, kendimce kendi fikrimi söylüyorum sadece ortaya karışık.İsimsiz imzasız.Yazım dünyasına adım attığımdan bu yana gördüklerim,duyduklarım ve hissettiklerimdi bunlar.
Bırakalım dünya dönsün mü yine,devam mı edeyim yoksa karar veremedim.Her şey dozunda güzel değil mi sevgili dostlar.
Yazı yazarken birileri tepemde beklerse,ne yazıyorum diye okumaya kalkarsa asla yazamıyorum.Sizler de öyle değil misiniz.Yazmaya başladığım anlarda yanıma gelen ev halkı beni balon patlatırken yakalar:)
Anneme özel olarak çıktı yaparım sadece okuması için.Annem de çok güzel öyküler kurar geceleri sabaha dek,bir o yana bir bu yana.Yazmam için anlatır bana, eskileri,arkadaşlarını,öğretmenlerini. Ne tatlı öykülerdir onlar,not alırım bazen.
Haiku şiirlerine gelince,bir kaç çılgın kadın Haikuşlar topluluğunu kurduk,bir de, kıraathanemiz var,atölye çalışmalarımız için.Bir kaç yıl oldu sanıyorum.En iyi bilen bir arkadaşımız bize hocalık yapıyor,bilgimizi yazdıklarımızı birbirimizle paylaşıyoruz.Atom karıncamız iki arada bir derede,yolda belde toplar getirir haikuları. Gözlerindeki ışık nurum onca yoğunluğun içinden ses olur,halim bir görünür bir yok olur ama iyi şairdir,sağlamdır kalemi,gözlemi.Su kuşu çatar,asidir her şeye,kendine bile,karamsar şairimiz.Olmuşları,olmamışları,yeniden gözden geçirekçeklerimizi. Birbirimizi ve yazdıklarımızı çok severek devam ediyoruz.Paylaşmanın güzelliğiyle.
Yine çok sevdiğim şair arkadaşlarımla da bir kaç grubumuz var atölye çalışmaları için.
Önce Bahar yazmaya başladı,o minicik elleriyle,okumayı öğrendiği günlerde.Onun için bir dosya açtım bilgisayarımda,o söyledi ben yazdım.Şiir yazsın diye süslü defterler aldım.'Teyze şiirimi sana okuyayım mı'diye sorar görüştüğümüzde.
Zeynep'in çizgileri çok güzel,yaşına göre iyi resim yapıyor.Bir gün odasındaki resim defterinde siyah demir parmaklıklar gözüme ilişti,parmaklıkların ortasında şöyle bir yazı vardı'Demir parmaklıklar arasında mıyım'Aklım çıktı hemen kızımı aradım ve anlattım.Meğer annesi odadan çıkmama cezası vermiş akşam.
Yazımın başında boşuna anmamışım ressam arkadaşlarımı.Zeynep'imi de ileride o ressamların arasında görmeyi ümit ediyorum. Bahar'ımı da şairlerin arasında.
Bu gün şiir yine yok ve yazmaya devam yarına dünkü malzemelerden içli köfteden mesela,bir de çatışma arasında kalan çocuğu kurtarma operasyonu oyunundan bahsetmek istiyorum.Unutmayım diye not almış oldum.
Görüşmek üzere sevgiyle kalın.

Not: Merak edenler için haikuşların adresi  //www.facebook.com/pages/Haikuşlar/180614395395949

Yalanzaman(Pınar Atay)